Se on kaupunkiranta, joka sijaitsee Puerto Santiagon laiturilla ja kävelykadulla. Siellä käy eniten kaupungin asukkaita, jotka tulevat tänne erityisesti kesäkuukausina.
Siellä vierailee myös turisteja kaikkialta maailmasta, jotka etsivät virkistäviä kylpyjä ja auringonpaistetta. Herkullinen kanarialainen gastronomia houkuttelee myös monia rannikon makuihin ihastuneita vierailijoita.
Laiturilta lähtee erilaisia meriretkiä, joilla voi tutustua saaren luonnonkauneuteen, virkistävään mereen ja merieläimistöön ja nauttia niistä.
Se tarjoaa lämpimän ilmaston, säteilevän auringonpaisteen, kristallinkirkkaat ja seesteiset vedet rentouttavaa lomaa varten. Puerto Santiago tarjoaa monia kalastusmahdollisuuksia ja meriurheilumahdollisuuksia, joten se on ehdoton valinta niille, jotka pitävät merta sydämessään.
Sijainti
Kunta: Alajeró
Sijaitsee La Gomeran saaren kaakkoisrannikolla, vain 10 minuutin päässä La Gomeran Kanariansaaren lentokentältä.
Sinne pääsee kävellen, autolla ja kaukoliikenteen bussilla.
Playa Santiago sijaitsee samannimisessä kylässä.
Nykyään kylä on matkailukeskus, joka on kasvanut ja kehittynyt rannan ympärille. Siellä on laaja turisti-infrastruktuuri, golfkenttä ja alueen tunnettuja hotelleja.
Palvelut
- Jalkakylpylä
- Suihkut
- Siivous
- Ruoka- ja juomalaitokset
Hiekka
Rantoja peittää vulkaanista alkuperää oleva musta hiekka, joka on tyypillistä saaren tämän puolen rannoille. Kiviä on runsaasti, mikä tekee rannasta erilaisen mutta samalla erittäin viehättävän.
Merenpohja
Se on rannan tärkein nähtävyys, ja siellä on monia sukellukseen soveltuvia luolia ja laaja merellinen monimuotoisuus. Kutsumme sinut nauttimaan urheilulajeista, kuten sukelluksesta, melonnasta ja snorklauksesta.
Kioskit ja ravintolat
Lähistöllä on monia kojuja ja ravintoloita, jotka tarjoavat herkullisia ruokia ja saaren gastronomiaa edustavia ruokia. Erityisesti seikkailunhaluisille makuhermoille, jotka haluavat kokeilla uusia ruokia, joissa maistuu meri.
Lisäksi on useita baareja, joissa on musiikkia ja viihdettä kesäiltojen elävöittämiseksi.
Juhlat ja hauskanpito
Jos olet onnekas ja matkustat kesäkuun lopussa, pääset jakamaan kyläläisten kanssa San Juanin ilotulitusten juhlat. Tätä juhlaa vietetään kesäkuun 23. päivän yönä, jolloin rannalla sytytetään ilotulet, pidetään hauskaa ja pidetään hauskaa.