Prvá publikácia: 1 apríla, 2024 |

Karnevaly na Tenerife

Tenerifský karneval je symbolom identity Tenerife. Každoročne sa tu stretáva viac ako 10 000 ľudí, ktorí sa podieľajú na realizácii karnevalov na Tenerife a udržiavajú pri živote najdôležitejší kultúrny odkaz ostrova. Ich radosti sa medze nekladú, jediným pravidlom je kreativita.

Tu vám zanecháme najdôležitejšie aspekty karnevalu v Chicharras, dozviete sa, o čo ide a aká je história týchto osláv.

Karnevaly na Tenerife

Karneval na Tenerife (3)

Karnevaly na Tenerife sú najpopulárnejšie v Európe a najviac sa podobajú karnevalom, ktoré sa slávia v Brazílii. V skutočnosti sú na druhom mieste ako najlepšie na svete, prekonávajú ich len veľké slávnosti v Rio de Janeiro.

Počas karnevalov sú ulice Tenerife plné fantázie, hudby a farieb. Rôzne skupiny a hosťujúci umelci robia všetko pre to, aby na slávnosti vydali zo seba to najlepšie. Občania zasa vychádzajú do ulíc, aby ich sprevádzali radosťou a pestrými kostýmami.

Skôr ako budeme pokračovať, radi by sme definovali niektoré pojmy typické pre karnevaly na Tenerife:

  • Rondallas: hudobné skupiny exkluzívne pre karneval v Santa Cruz de Tenerife s osobitným hudobným štýlom.
  • Murga: ide o hudobné skupiny s divadelnými vystúpeniami z Kanárskych ostrovov, ktoré spievajú texty zamerané na kritiku so sarkazmom a výsmechom.
  • Comparsas: tanečné a hudobné skupiny, ktoré vystupujú na karnevaloch v pestrých a farebných kostýmoch.
  • Comparsas: tanečné a hudobné skupiny, ktoré vystupujú na karnevaloch v pestrých a farebných kostýmoch.
  • Carrozas: sú to veľké sochy s rôznymi motívmi, ktoré sa stavajú na plaváky na sprievod na karnevale.

Karneval na Tenerife (2)

 

Karneval na Tenerife (4)

Festival medzinárodného turistického záujmu

Od roku 1980 sa karnevaly na Tenerife tešia oceneniu „Fiesta medzinárodného turistického záujmu“. Majú veľký vplyv na ostrove aj mimo neho. Z tohto dôvodu sa cestovný ruch v tomto ročnom období zvyšuje rovnako ako v lete.

Pre ľudí sú pripravené pódiá s hudbou a dobrou zábavou, na ktorých sa môžu zabaviť, zatancovať si a obliecť si svoje najlepšie kostýmy. Medzinárodní speváci a renomovaní umelci sa stretávajú, aby pripravili skvelé predstavenia a oslavovali vo veľkom štýle. Hlavnými pódiami boli Teatro Guimerá, Avenida de la Constitución, Plaza de Toros de Tenerife, Plaza de España a Centro Internacional de Ferias y Congresos de Tenerife.

Počas karnevalov v roku 1987 tancovalo viac ako 200 000 ľudí za zvukov hudby uprostred farieb, fantázie a zábavy. Vďaka tomu sa stali víťazmi guinnessovho rekordu ako koncert s najväčšou koncentráciou ľudí na otvorenom priestranstve. Na podujatí sa zúčastnila slávna a nezabudnuteľná Celia Cruz spolu s Billo’s Caracas Boys a ďalšími hudobnými skupinami.

Ako prebiehajú karnevaly v Santa Cruz de Tenerife?

V dňoch, ktoré predchádzajú voľbe kráľovnej, sa konajú súťaže comparsas, plavákov, kostýmov, hudobných skupín, murgas, rondallas, voľby ďalších kráľovien a mnoho ďalšieho.

Voľba kráľovnej karnevalu na Tenerife

Voľba kráľovnej sa uskutoční v stredu za masovej účasti a televízneho prenosu. Kandidátky defilujú a predvádzajú svoju najlepšiu verziu, aby získali hlavnú cenu. Zvolená kráľovná bude nielen tvárou karnevalu, ale bude karneval reprezentovať aj na rôznych veľtrhoch cestovného ruchu na Kanárskych ostrovoch.

Kandidátky sa pripravujú mnoho mesiacov vopred a na súťaž o korunku si obliekajú svoje najlepšie oblečenie. Víťazka získa korunku z rúk kráľovnej karnevalu z predchádzajúceho roka. Kostýmy dievčat sú obrovské a môžu vážiť až 500 kilogramov, takže sa musia prevážať na kolieskach.

Konanie kavalkády

V piatok sa koná slávna kavalkáda so všetkými skupinami, ktoré sa zúčastňujú na fieste. Tento sprievod sa koná v noci a prechádza hlavnými ulicami mesta.

V sobotu sa konajú tanečne zamerané predstavenia, ktorých hlavnými protagonistami sú latinskoamerické rytmy. V nedeľu sa koná prvý denný karneval, na ktorom sa zúčastňuje celá rodina. V pondelok sa koná najväčšia párty so skvelou hudbou a svetoznámymi hosťami.

Grand Coso Apotheosis

V utorok sa koná Gran Coso Apoteosis s prehliadkou všetkých skupín, pltí a súborov. Za zmienku stojí aj podujatie Pohreb sardiniek, ktoré sa koná na Popolcovú stredu a pri ktorom sa obrovská sardinka presúva k ohňu.

Nakoniec prichádza Piñata víkend s veľkými oslavami, na Piñata sobote 2019 sa zišlo viac ako 400 tisíc ľudí, ale nebol prítomný notár, ktorý by potvrdil nový guinnessov rekord. Nakoniec prichádza Piñata nedeľa, aby sa rozlúčila s karnevalmi na Tenerife s väčšou zábavou a farbami, večer ju uzatvára ohňostroj.

História karnevalov

Všetko sa začalo koncom 18. storočia v rôznych európskych mestách. V tom čase bolo zvykom meniť si pohlavie skrývaním sa za prestrojenie. Aj meštianska trieda nosila masky, aby mohla vyjsť do ulíc a užívať si slávnosti bez toho, aby ju niekto spoznal. O niekoľko rokov neskôr sa objavil druh živého a zábavného tanca nazývaný comparsas.

Koncom 19. storočia sa k oslavám pridali nové skupiny nazývané rondallas, ktoré nám dodnes prinášajú radosť. V 50. rokoch minulého storočia sa objavili slávne murgas, ktoré tu zostali.

Od roku 1987, v ktorom získali guinnessov rekord, začali oslavovať so špecifickou témou. V tom roku bol témou Rím, pre ktorý bol obnovený rímsky chrám a vo výzdobe bol napodobnený iónsky štýl. V roku 2022 bola téma založená na sci-fi a konala sa v júni kvôli kontingentu Covid. V roku 2023 je témou: New York, mesto, ktoré nikdy nespí.

Príďte si vychutnať karneval na Tenerife, tradíciu, ktorá zostáva nedotknutá z generácie na generáciu a ktorá si každým rokom získava väčšiu a väčšiu slávu. Užite si najcharakteristickejší festival Tenerife a zatancujte si na najchytľavejšie rytmy súčasnosti. Je to oslava, ktorá si vyžaduje celoročné prípravy, aby sa dosiahla skvelá párty s množstvom úsmevov a nespútaných emócií.

Karneval na Tenerife (5)

 

Under karnevalet i 1987 dansede mere end 200.000 mennesker til lyden af musikken i farver, fantasi og sjov. Det gjorde dem til guinness-rekordvindere som den koncert med den største koncentration af mennesker på et åbent sted. Ved denne begivenhed deltog den berømte og uforglemmelige Celia Cruz sammen med Billo’s Caracas Boys og andre musikgrupper.Tenerife Carnaval (6)

Karneval na Tenerife (7)

 

Karneval na Tenerife (8)

Karnevaly na Tenerife

Karneval na Tenerife (10)Karneval na Tenerife (11)

Súvisiace články:
Contact Bananapalmbay.com on WhatsApp Bottom