První publikace: 21 března, 2024 |

Karnevaly na Tenerife

Tenerifský karneval je symbolem tenerifské identity. Každoročně se na karnevalech na Tenerife podílí více než 10 000 lidí, kteří udržují při životě nejvýznamnější kulturní dědictví ostrova. Jejich zábavě se meze nekladou, jediným pravidlem je kreativita.

Zde vám zanecháme nejdůležitější aspekty karnevalu v Chicharrasu, dozvíte se, o co jde, a seznámíte se s historií této slavnosti.

Karnevaly na Tenerife

Karneval na Tenerife (3)

Karnevaly na Tenerife jsou nejoblíbenější v Evropě a nejvíce se podobají karnevalům, které se slaví v Brazílii. Ve skutečnosti jsou na druhém místě jako nejlepší na světě, překonávají je pouze velké slavnosti v Rio de Janeiru.

Během karnevalů jsou ulice Tenerife plné fantazie, hudby a barev. Různé skupiny a hostující umělci dělají vše pro to, aby slavnostem dali to nejlepší. Občané zase vyrážejí do ulic, aby je doprovodili radostí a pestrými kostýmy.

Než budeme pokračovat, rádi bychom definovali některé pojmy typické pro karnevaly na Tenerife:

  • Rondallové: hudební skupiny, které jsou exkluzivní pro karneval v Santa Cruz de Tenerife a mají specifický hudební styl.
  • Murgas: jedná se o hudební skupiny s divadelními výstupy z Kanárských ostrovů, které zpívají texty zaměřené na kritiku se sarkasmem a výsměchem.
  • Comparsas: taneční a hudební skupiny, které vystupují na karnevalech v pestrých a barevných kostýmech.
  • Comparsas: taneční a hudební skupiny, které vystupují na karnevalech v pestrých a barevných kostýmech.
  • Carrozas: jedná se o velké sochy s nejrůznějšími motivy, které se stavějí na horní části plováků, aby mohly defilovat na karnevalech.

Karneval na Tenerife (2)

 

Karneval na Tenerife (4)

Fiesta de Interés Turístico Internacional

Od roku 1980 se karnevaly na Tenerife těší ocenění „Fiesta mezinárodního turistického zájmu“. Mají velký dopad na ostrově i mimo něj. Z tohoto důvodu se v tomto ročním období zvyšuje cestovní ruch stejně jako v létě.

Lidé se mohou bavit na pódiích s hudbou a dobrou zábavou, tančit a nosit své nejlepší kostýmy. Mezinárodní zpěváci a renomovaní umělci se scházejí, aby uspořádali skvělá představení a oslavili ve velkém stylu. Hlavními scénami se staly Teatro Guimerá, Avenida de la Constitución, Plaza de Toros de Tenerife, Plaza de España a Centro Internacional de Ferias y Congresos de Tenerife.

Během karnevalů v roce 1987 tančilo za zvuků hudby více než 200 000 lidí uprostřed barev, fantazie a zábavy. Díky tomu se staly držiteli guinnessova rekordu jako koncert s největší koncentrací lidí na otevřeném prostranství. Akce se zúčastnila slavná a nezapomenutelná Celia Cruz spolu s Billo’s Caracas Boys a dalšími hudebními skupinami.

Jak probíhají karnevaly v Santa Cruz de Tenerife?

Ve dnech předcházejících volbě královny se konají soutěže komparsů, plováků, kostýmů, hudebních skupin, murgas, rondallů, volby dalších královen a mnoho dalšího.

Volba královny karnevalu na Tenerife

Volba královny se koná ve středu za masové účasti a televizního přenosu. Kandidátky se promenádují a předvádějí svou nejlepší verzi, aby získaly hlavní cenu. Zvolená královna bude nejen tváří karnevalu, ale bude také karneval reprezentovat na různých veletrzích cestovního ruchu na Kanárských ostrovech.

Kandidátky se připravují mnoho měsíců dopředu a oblékají si své nejlepší kostýmy, aby se mohly ucházet o korunku. Vítězka obdrží korunku z rukou královny karnevalu z předchozího roku. Kostýmy dívek jsou obrovské a mohou vážit až 500 kilogramů, takže je musí převážet na kolečkách.

Vyhlašovací kavalkáda

V pátek se koná slavná kavalkáda se všemi skupinami, které se účastní slavností. Tento průvod se koná v noci a prochází hlavními ulicemi města.

V sobotu se konají tanečně zaměřená představení, jejichž hlavními protagonisty jsou latinskoamerické rytmy. V neděli se koná první denní karneval, kterého se účastní celá rodina. V pondělí se koná největší párty se skvělou hudbou a světoznámými hosty.

Grand Coso Apotheosis

V úterý se koná Gran Coso Apoteosis s průvodem všech skupin, plováků a souborů. Za zmínku stojí akce Pohřbívání sardinek, která se koná na Popeleční středu a při níž se k ohništi přesouvá obří sardinka.

Nakonec přichází Piñata víkend s velkými oslavami, Piñata soboty 2019 se zúčastnilo více než 400 tisíc lidí, ale nebyl přítomen notář, který by potvrdil nový guinnessův rekord. Nakonec přichází Piñata neděle, aby se rozloučila s tenerifskými karnevaly další zábavou a barvami, večer ji uzavře ohňostroj.

Historie karnevalů

Vše začalo na konci 18. století v různých evropských městech. V té době bylo zvykem měnit pohlaví schováváním se za převleky. Měšťanská vrstva také nosila masky, aby mohla vyjít do ulic a užít si slavnosti, aniž by ji někdo poznal. O několik let později se objevil druh živého a zábavného tance zvaného comparsas.

Ke konci 19. století se k oslavám připojily nové skupiny zvané rondallas, které nás stále těší. V padesátých letech minulého století se objevily slavné murgas, které se u nás zabydlely.

Od roku 1987, kdy získaly guinnessův rekord, začaly slavit se specifickým tématem. Toho roku byl tématem Řím, pro který byl obnoven římský chrám a ve výzdobě byl napodoben iónský styl. V roce 2022 bylo téma založeno na science fiction a konalo se v červnu kvůli kontingentu Covid. Pro rok 2023 je tématem tzv: New York, město, které nikdy nespí.

Přijďte si užít tenerifský karneval, tradici, která zůstává neporušená z generace na generaci a která si každým rokem získává větší a větší věhlas. Užijte si nejsymboličtější festival Tenerife a zatančete si na nejchytlavější rytmy současnosti. Jedná se o oslavu, na kterou je třeba se připravovat celý rok, aby vznikla skvělá párty se spoustou úsměvů a nespoutaných emocí.

Karneval na Tenerife (5)

 

Under karnevalet i 1987 dansede mere end 200.000 mennesker til lyden af musikken i farver, fantasi og sjov. Det gjorde dem til guinness-rekordvindere som den koncert med den største koncentration af mennesker på et åbent sted. Ved denne begivenhed deltog den berømte og uforglemmelige Celia Cruz sammen med Billo’s Caracas Boys og andre musikgrupper.Tenerife Carnaval (6)

Tenerife Carnival (7)

 

Karneval na Tenerife (8)

Karnevaly na Tenerife

Karneval na Tenerife (10)Karneval na Tenerife (11)

Související články:
Contact Bananapalmbay.com on WhatsApp Bottom