Prvá publikácia: 14 septembra, 2022 |

Duny Maspalomas

Maspalomas Dunes je oblasť tvorená niekoľkými dunami, palmovým hájom a slanou lagúnou, ktorá sa nachádza na juhu ostrova Gran Canaria. Vďaka svojmu pôvabu a vlastnostiam, ktoré spomenieme, sa teší veľkému turistickému záujmu a každoročne priťahuje stovky návštevníkov.

V tejto oblasti nájdete vynikajúce podnebie s priemernou ročnou teplotou 23 °C s malým množstvom zrážok. Zistite, kde sa nachádzajú duny Maspalomas a prečo by ste ich mali navštíviť počas svojej najbližšej dovolenky.

-Reserva Natural Especial de las Dunas de Maspalomas (2).min

Prírodná rezervácia Maspalomas Dunes

Prírodné prostredie známe ako Las Dunas de Maspalomas je domovom rôznych ekosystémov s rôznymi charakteristikami. Na jednej strane sa tu nachádza slaná lagúna, ktorá dodáva krajine rajský vzhľad. Nachádza sa tu aj vegetácia, ktorá kedysi bola palmovým hájom.

Najvýraznejšou črtou tejto oblasti sú však rozľahlé zlatisté piesočné duny. Duny sú kopce piesku modelované vetrom, ktoré dosahujú výšku viac ako 15 metrov a šírku viac ako 200 metrov. V prípade Maspalomas je piesok posúvaný do vnútrozemia vďaka pasátom, ktoré sa na ostrove často vyskytujú. Piesok v dunách sa skladá zo zvyškov schránok mäkkýšov a miliónov častíc z okolitých roklín.

Reserva Natural Especial de Las Dunas de Maspalomas.min

Fauna a flóra

V blízkosti rybníka nachádzajú vtáky migrujúce z Afriky bezpečné prostredie na odpočinok počas svojej cesty. Môžete tu pozorovať sťahovavé vtáky, ako sú plameniak obyčajný, volavka popolavá, volavka sivá, dudok chochlatý, kuvik kapcavý, kuvik čiernokrídly, chochlačka piesočná a chochlačka kamenná.

Reserva Natural Especial de las Dunas de Maspalomas (3).min

Ďalšími endemickými druhmi, ktoré budete môcť pozorovať, sú chochlačka čiernokrídla, močiarnica obyčajná, lyska čierna, potápka malá, potápka kentská, špaček škvrnitý, penice čiernokrídla a hrdlička poľná. Medzi suchozemské a endemické druhy, ktoré obývajú duny, patrí trvalka Boettgerova a jašterica obrovská z ostrova Gran Canaria.

Reserva Natural Especial de las Dunas de Maspalomas (4).min

Pokiaľ ide o flóru tejto oblasti, môžeme spomenúť Ruppia marítima, datľové palmy, Uvilla, Immortelle, Balancon a tamariška kanárskeho.

Lokalita

Reserva Natural Especial de las Dunas de Maspalomas (6).min

Prírodná rezervácia Maspalomas Dunes sa nachádza v obci San Bartolomé de Tirajana. Rozprestiera sa na ploche viac ako 400 hektárov vrátane dún, jazierka a palmového hája. Od roku 1994 je pod ochranou rôznych zákonov, ktoré zabezpečujú jej celistvosť.

Juh ostrova Gran Canaria je veľmi dôležitou turistickou oblasťou ostrova. Turisti prichádzajú do tejto časti ostrova za slnkom, krásnymi plážami a atmosférou večierkov. Nájdete tu sviežu krajinu osvetlenú žiarivým slnkom.

Čo robiť v dunách Maspalomas

-Reserva Natural Especial de las Dunas de Maspalomas.min

Deti radi behajú bosé po piesku a sem-tam sa zavrtia. Aj mnohí dospelí sa nechajú strhnúť zábavou a skočia sa hrať do tohto nádherného mora piesku.

Táto oblasť sa hodí na nudizmus, pretože poskytuje intímne miesta, kde si môžete užívať slnko a prírodu bez oblečenia.

Navštívte aj vyhliadku a informačné centrum v Playa del Inglés. Odtiaľ si môžete vychutnať výhľad, ktorý ponúkajú duny. Potešte svoje zmysly očarujúcou krajinou a pozorujte duny z inej perspektívy.

Reserva Natural Especial de Las Dunas de Maspalomas (7).min

Môžete sa tiež prejsť po ceste z Playa del Inglés na pláž Maspalomas. Prejdite sa po dunách a vykúpte sa v piesku. Môžete tu tiež nasadnúť na ťavu a previezť sa cez duny, akoby ste boli Arabom prechádzajúcim saharskou púšťou.

Reserva Natural Especial de Las Dunas de Maspalomas (7).min

Navštívte duny Maspalomas a obohaťte svoju dovolenku o ďalšie dobrodružstvo. Zahrajte sa ako dieťa v piesku, prejdite sa po chodníkoch a prevezte sa na ťave. Nezabudnite, že Gran Canaria má čo ponúknuť, preto si dovolenku dobre naplánujte, aby ste nič nevynechali.

 

-Reserva Natural Especial de Las Dunas de Maspalomas (5).min

Reserva Natural Especial de Las Dunas de Maspalomas (2).min

Pláže v Puerto Rico